Dominos-jak jesc pizze
02.06.2022 3 minuty
czytania

Jak jeść pizzę w różnych sytuacjach – poradnik Savoir-vivre'u

Pizza, najpopularniejsza przekąska na świecie, serwowana bywa także w sytuacjach oficjalnych. Wzbudza wtedy zakłopotanie: sięgnąć po trójkącik pizzy ręką czy wybrać talerz, nóż i widelec? Czy zawsze wiemy, jak spożywać pizzę w dobrym stylu? Nie może przecież być tak, żeby brak znajomości zasad savoir-vivre’u zmuszał nas do odmówienia sobie ulubionego smakołyku! Pizza króluje nie tylko w na kanapie w domowym kinie, ale także na salonach. Rozwiejmy wszystkie tajemnice związane z jej konsumpcją.

Jedzenie pizzy rękami

Według znacznej część fanów pizzy, powinno się ją spożywać rękami. Jest to najprostszy i najwygodniejszy sposób na konsumpcję tego smakowitego dnia. Mało tego, jest to sposób w pełni odpowiadający temperamentowi twórców pizzy – Włochów. Kiedy życie toczy się południowym rytmem odmierzanym przez chłodne poranki, upalne popołudnia i odpoczynek w ramach dolce far niente, sposób spożywania posiłków staje się takim samym przejawem tego temperamentu jak taniec czy emocjonalne rozmowy pełne gestykulacji.

Znawcy zasad stosownego zachowania się przy stole są zdania, że w większości przypadków jedzenie pizzy palcami to nie jest błąd. Kiedy na imprezach towarzyskich albo w domowych pieleszach ktoś rzuca hasło: „Pizzaaa przyszłaaa!”, wygłodniali amatorzy najsłynniejszego placka świata natychmiast rozdysponowują między siebie smakowite trójkąciki i nie bacząc na to, że parzą palce, pochłaniają w zastraszającym tempie. Czasem nawet nie zauważają, że do zamówienia dodany jest sos… A maczanie pizzy w sosie to kolejna przydatna umiejętność: najlepiej zgiąć trójkącik wzdłuż na pół i sięgnąć nim wprost do pojemniczka z sosem. Złożenie trójkąta pizzy gwarantuje, że nie spadnie z niej żaden ze składników.

Tak więc rękami pizzę najczęściej spożywamy w gronie znajomych – na imprezach, w samochodzie, w parku. Pizzę Domino's, starannie pokrojoną i perfekcyjnie obłożoną dodatkami zjesz bez najmniejszego problemu – także tę na cienkim cieście, które doskonale daje się złożyć i prędko pochłonąć.

Również w sytuacjach oficjalnych pizza może być jedną z tych przekąsek, po które – nie łamiąc zasad dobrego wychowania – możemy sięgnąć palcami. W jaki sposób organizatorzy poczęstunku dają nam znać, że nie ma konieczności jedzenia pizzy nożem i widelcem? Jeśli pizza od razu pokrojona jest w trójkąty, możemy jeść ją rękami. Jeśli jednak każdy z gości dostaje swoją pizzę w całości to znak, że trzeba będzie jeść ją z talerza używając sztućców.

Jedzenie pizzy nożem i widelcem

Znajdujemy się więc w sytuacji, w której nie wypada, ba – nie można jeść pizzy rękami i musimy skorzystać ze sztućców. Siedzimy na spotkaniu biznesowym albo z rodziną w eleganckiej restauracji, czeka nas kulturalne jedzenie pizzy…

Pizzy podawanej w całości towarzyszyć może dodatkowy nóż do jej krojenia – ten specyficzny model z okrągłym ruchomym ostrzem. Krojenie pizzy na kawałki jest wtedy ułatwione i zdarza się, że do czasu jemy ją sztućcami, a ostatni kawałek nonszalancko bierzemy do ręki. Jeśli jednak mamy do dyspozycji wyłącznie nóż i widelec, musimy trzymać fason do samego końca.

Jak jeść pizzę?

Podsumujmy.

Jeśli możemy jeść pizzę rękami, najlepiej robić to tak:

  • sięgamy po trójkącik pizzy i… zjadamy albo składamy wzdłuż na pół i…
  • złożony trójkąt można umoczyć w ulubionym sosie
  • im więcej składników, które mogłyby spaść i pobrudzić nam ubranie, tym staranniej składamy kawałek pizzy

Jeśli jemy pizzę nożem i widelcem, możliwości są dwie:

  • dysponując specjalnym nożem do pizzy, kroimy cały placek na mniejsze kawałki i każdy zjadamy za pomocą sztućców
  • nie dysponując – jemy odkrawając małe kawałeczki

Bez względu na to, w jaki sposób pochłaniamy ulubioną pizzę, zawsze istnieje możliwość pozostawienia skórek co nie będzie uznane za brak znajomości zasad savoir-vivre’u.

Niektórzy wielbiciele pizzy zaczynają konsumpcję każdego trójkącika właśnie od skórek, są i tacy, którzy zostawiają je sobie na potem – i odgrzewają, zapiekając przy okazji z ulubionym serem.

Pamiętaj, by jedzenie pizzy było przyjemnością!

Choć pizza powstała jako element tzw. ubogiej kuchni (cucina povera), szybko podbiła serca ludzi wszystkich stanów i awansowała na najbardziej demokratyczną przekąskę na świecie.

W gruncie rzeczy najważniejsze jest więc to, żeby zasiadając do jedzenia pizzy po prostu cieszyć się z posiłku i spotkania z przyjaciółmi. Pizzerie Domino's to właśnie miejsca, w których każdy może zjeść pizzę tak, jak mu wygodnie. Nawet nasze najcieńsze ciasto jest tak elastyczne, że z łatwością da się je złożyć i – bez żadnych strat w dodatkach – donieść do pojemniczka z sosem.

Jeżeli zamawiasz naszą pizzę do domu, możesz ją jeść jak Ci się żywnie podoba – tu nie obowiązują żadne zasady. Połóż pudełko na dywanie przed telewizorem, na balkonie, na parapecie, weź ze sobą do łazienki i delektuj się smakołykiem podczas długiej kąpieli i popijania ulubionego wina. Słowem: pamiętaj, by jedzenie pizzy było przyjemnością!

Dzielenie się pizzą  | Domino's Pizza
Domino' Pizza | przekaski na impreze

Domino's Pizza

Skorzystaj z promocji

Zamów