Pizza Vegetariana | Domino's Pizza
17.05.2021 4 minuty
czytania

Jak zaoszczędzić czas na co dzień - sprawdzone sposoby na lepsze zarządzanie czasem

Życie w ciągłym biegu sprawia, że czas przecieka nam przez palce. Mamy wrażenie, że wciąż gdzieś gonimy, gubiąc cel i zatracając sens naszych działań. Jak zaoszczędzić czas, aby mieć go więcej dla rodziny, znajomych i samych siebie? Jak wyrwać się z tego kołowrotka? Kluczem jest dobra organizacja, planowanie dnia, a także sztuka podejmowania odpowiednich wyborów.

1. Rozpocznij wcześniej swój dzień

Nie dla wszystkich wczesne wstawanie jest łatwym zadaniem, metoda ta pozwala jednak skutecznie pozbyć się poczucia marnowania czasu. Trzeba przyznać, że to jeden z lepszych sposobów na zwolnienie tempa i zdobycie większej ilości czasu dla siebie. Dodatkowym argumentem może być również to, że wszyscy ludzie sukcesu wstają skoro świt, a niewielu z nich budzi się po 9. Wczesne wstawanie znacznie zwiększa produktywność i pozwala zachować równowagę.

Im wcześniej zaczniemy dzień, tym mniejszy pośpiech będzie nam towarzyszył przez resztę doby. Dzięki temu zjemy spokojnie wartościowe śniadanie, zrobimy przegląd prasy lub przedłużymy sobie relaksujący, gorący prysznic. Poranek jest także dobrym momentem na to, aby zastanowić się, jak zaplanować właściwie nasz plan dnia.

2. Zaplanuj swój dzień

Planowanie tego, co będziemy robić w ciągu całego dnia to świetny sposób na oszczędzanie czasu. Określenie wszystkich obowiązków i aktywności pomoże ułożyć plan działania w sensowną całość. Wypisanie konkretnych zadań pozwala też sprawdzić, czy aby na pewno wszystkie powinny być zrealizowane właśnie w danym dniu. Być może efektywniej będzie przełożyć coś na inny termin, aby nie dublować odwiedzin w jednym miejscu na przestrzeni tygodnia.

Porządny i przemyślany grafik znacznie ograniczy poczucie marnowania czasu. Potem wystarczy się już tylko trzymać założeń i po kolei odhaczać je z listy zadań. Dzięki temu nie zapomnimy o niczym ważnym, a także nie będziemy tracić czasu na niepotrzebne czynności. Harmonogram dnia można przygotować z samego rana lub wieczorem dnia poprzedniego.

3. Dojazd do pracy/na uczelnię

Dojazd do pracy lub na uczelnię to newralgiczny moment w ciągu dnia, gdy szczególnie doskwiera nam poczucie marnowania czasu. Nie ma przecież nic gorszego, niż bezczynne stanie w korkach i powolne posuwanie się w kolumnie aut. Jak nie tracić czasu w takiej sytuacji? Dobrym sposobem jest sprawdzenie, w których miejscach w danych godzinach ulice są najbardziej zakorkowane. Dobrze też zaplanować podróż na porę dnia, w której ruch jest nieco mniejszy. To zadanie mogą nam ułatwić wcześniej wspomniane sposoby - wczesne wstawanie i dobry plan dnia.

Zamiast poruszania się po mieście autem, można wybrać transport publiczny. To często znacznie skraca czas dojazdu. Co więcej, daje też możliwość wykorzystania tego czasu nieco inaczej. Jak nie marnować czasu w komunikacji miejskiej? Idealnie sprawdzi się tu dobra książka, ciekawy audiobook lub ulubiony serial. Można też powtórzyć materiał na najbliższe zajęcia albo podszkolić swój angielski, korzystając z aplikacji na smartfonie.

4. Zrezygnuj z oglądania telewizji

Jednym ze sposobów na to, jak oszczędzać czas, jest ograniczenie oglądania telewizji. Nie bez powodu mówi się, że telewizor to największy pożeracz wolnego czasu. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to przecież coraz mniej popularne medium, ale przyjrzyjmy się wynikom badań. Przeciętny Kowalski spędza przed telewizorem ponad 4h dziennie[1], co w skali miesiąca wynosi około 120h, a w skali roku niemal 1500h! Daje nam to więcej niż 60 dni w roku przed ekranem telewizora, a to już prawdziwe marnotrawstwo czasu.

Zamiast siedzieć bezczynnie przed telewizorem, można zadbać o swoje ciało i umysł albo nadrobić towarzyskie zaległości. Lepszym wyborem będzie zażycie trochę ruchu na świeżym powietrzu, spotkanie się ze znajomymi lub po prostu odpoczynek z kubkiem dobrej herbaty w ręku.

5. Ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych

Innym pomysłem na to, jak przestać marnować czas jest rozważne korzystanie z social mediów. Statystyczny Polak w wieku od 16 do 64 lat jest obecny w Internecie przez niemal 7h na dobę[2]! W tym przynajmniej 2h dziennie zajmuje mu przeglądanie portali społecznościowych, takich jak Facebook lub Instagram. Jest przecież wiele lepszych opcji na zagospodarowanie miesiąca w ciągu roku, bo tyle właśnie pożerają nam media społecznościowe.

Aby ograniczyć marnowanie czasu na tej czynności, warto określić limit dzienny, który chcemy na nią maksymalnie przeznaczyć. Dzięki trzymaniu się wyznaczonej zasady, szybko zobaczymy efekty i uwolnimy się od wirtualnego pochłaniacza czasu. Skutecznym narzędziem, które wesprze nas w tym postanowieniu, jest specjalna aplikacja na smartfona. Algorytm zlicza dokładnie ilość czasu poświęcanego na Facebooka lub Instagrama, pozwalając nam kontrolować przyjęte normy. Koniec z bezsensownym „scrollowaniem tablicy”!

6. Zamawianie jedzenia zamiast gotowania

W sytuacjach, gdy naprawdę brakuje nam czasu, można pozwolić sobie na chwilę zapomnienia i zamówić jedzenie z dostawą. Nie zawsze przecież musimy gotować wszystkie posiłki samodzielnie. To świetna opcja na szybki lunch w pracy, weekendowe urozmaicenie lub leniwy wieczór ze znajomymi. W dniu, kiedy oszczędzanie czasu jest nam szczególnie potrzebne, taka opcja może okazać się zbawienna.

Warto wtedy skorzystać z możliwości zamówienia jedzenia z dostawą w Domino's, które to zostanie zrealizowane nawet w 30 minut! Dostawca szybko i sprawnie dostarczy wybrane dania pod wskazany adres, a my nie będziemy tracić czasu na ich przygotowanie. W menu Domino’s znajdziemy nie tylko smaczną pizzę, ale także soczyste skrzydełka, chrupiące pieczywo czosnkowe lub świeże sałaty z aromatycznymi dressingami. Restauracja oferuje wiele pysznych propozycji, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów.

Jak nie marnować czasu na gotowanie? Sprawdź menu Domino’s i zamów jedzenie z dostawą>>

[1] https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ogladalnosc-telewizji-2020-rok-najpopularniejsze-stacje-programy-reklama

[2] https://empemedia.pl/social-media-w-polsce-2021-nowy-raport/

Dominos Toscana
Posmakuj dobrego życia| Domino's Pizza

Domino's Pizza

Skorzystaj z promocji

Zamów