Pizza Pepperoni i Diavola | Domino's Pizza
30.04.2021 4 minuty
czytania

Jak prawidłowo wyrabiać ciasto na pizzę

Pizza to jedno z najbardziej znanych dań kuchni włoskiej, do której smaku chętnie wracamy przy najróżniejszych okazjach. Istnieje wiele sposobów na jej przygotowanie, jednak kluczową rolę w każdym przypadku odgrywa ciasto. Jak przygotować idealne ciasto na pizzę włoską, które będzie cienkie i chrupiące, a jednocześnie delikatne w smaku?

Przepis na ciasto do pizzy nie jest skomplikowany, jednak ważne są nie tylko same składniki, ale i sposób przygotowania. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, by osiągnąć idealny efekt!

Ciasto na pizzę - dlaczego jest tak ważne?

Ciasto to bez dwóch zdań podstawa każdej pizzy. Po pierwsze, procentowo stanowi jej największą część, a po drugie jego konsystencja i grubość wyraźnie wpływaj na efekt końcowy, bez względu na to, na jakie dodatki się zdecydujemy. Można powiedzieć, że przygotowanie idealnego ciasta na pizzę stanowi sztukę samą w sobie. Choć oryginalna, włoska pizza to pizza na cienkim cieście, chrupiącym ale jednocześnie elastycznym, gusta konsumentów są różne i bez trudu znajdziemy również osoby, których ulubionym daniem jest pizza na grubym cieście, puszystym w środku i dającym na długo uczucie sytości. W połączeniu z odpowiednimi składnikami, pozwala ono uzyskać niepowtarzalny efekt, zadowalający nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Wybór odpowiednich składników do ciasta na pizzę

Przepis na ciasto do pizzy jest banalnie prosty. Składa się bowiem z zaledwie kilku składników:

  • mąki,
  • wody,
  • drożdży,
  • odrobiny cukru,
  • soli,
  • oliwy z oliwek.

Podstawę oczywiście w tym przypadku stanowi mąka. Możemy korzystać z różnych jej rodzajów, jednak idealne ciasto na pizzę włoską uzyskamy z mąki pszennej typu 00. Charakteryzuje się ona wyjątkowo wysokim stopniem zmielenia i praktycznie zerową zawartością otrębów. Co za tym idzie jest bardzo drobna i sypka, a dzięki temu lżejsza od innych mąk jasnych. Ciasto dzięki temu będzie jednocześnie chrupkie z zewnątrz, a wewnątrz miękkie i elastyczne. Nawet bardzo cienkie ciasto przygotowane z mąki typu 00 nie będzie się rozpadało, ani nasiąkało nadmiernie wilgocią z położonych na nim dodatków. Jeżeli jednak nie mamy pod ręką takiej mąki, w ostateczności można użyć mąki tortowej typ 450 lub 550.

Istotną kwestię odgrywają również użyte drożdże. Najlepsze rezultaty uzyskamy korzystając ze świeżych drożdży, których należy dodać nie więcej niż 50 gram, uprzednio przygotowując zaczyn z dodatkiem odrobiny mąki, łyżeczki cukru i wody. Woda powinna być letnia, gdyż zarówno zbyt ciepła jak i za zimna zahamuje pracę drożdży i ciasto nie podrośnie.

Dodatek przypraw, w tym wypadku soli i oliwy z oliwek ma na celu nadanie ciastu przyjemnego smaku. Dobrej jakości oliwa z oliwek nie tylko podbije smak ciasta, ale również doda mu elastyczności i ułatwi jego wyrabianie.

Sposób przygotowania idealnego ciasta na pizzę

Jak zrobić ciasto na pizzę? Rodzaj wybranej przez nas mąki czy drożdży choć istotny, jest mimo wszystko kwestią indywidualną. Takie aspekty jak wyrabianie i wyrastanie ciasta powinno być jednak przeprowadzone zgodnie z wytycznymi. W przeciwnym razie ciasto może być po prostu niesmaczne. Po przygotowaniu zaczynu drożdży należy odczekać aż zacznie on pracować, a w międzyczasie przesiać mąkę przez sito i połączyć z resztą składników.

Po dodaniu drożdży pora na wyrabianie. Jego sposób i czas, ze względu na oddziaływania międzycząsteczkowe w cieście i zachodzące w trakcie wyrabiania zjawiska fizyczne, mają istotny wpływ na elastyczność pizzy po upieczeniu. Jeżeli potrzebne jest nam szybkie ciasto na pizzę, po jego wyrobieniu powinniśmy odstawić je do wyrośnięcia w ciepłym miejscu i dodać więcej drożdży. Jeżeli jednak mamy czas, lepiej odstawić je na co najmniej kilka godzin do lodówki, by spokojnie zostało przetrawione przez drożdże i wypełnione odpowiednią ilością dwutlenku węgla. Dzięki temu będzie nie tylko lżejsze w smaku, ale również bardziej lekkostrawne. Pamiętajmy jednak, by nie leżało ono dłużej niż 24 godziny. Może bowiem wtedy dojść do nadmiernego rozrostu drożdży, co po zjedzeniu skutkować będzie problemami żołądkowymi.

Jak wyrabiać ciasto do pizzy?

Jak już zostało wspomniane, wyrabianie ciasta na pizzę odgrywa kluczową rolę dla uzyskania odpowiedniej konsystencji i smaku pizzy. Jak wyrabiać ciasto na pizzę? Po zmieszaniu wszystkich składników ciasta na pizzę należy uformować zwartą, gładką kulę. Jak to zrobić, skoro składników suchych jest zdecydowanie więcej niż mokrych? By uzyskać taki efekt należy cierpliwie ugniatać je i rozciągać, zawijając od zewnątrz do środka pod różnymi kątami. Jeżeli ciasto mocno klei się do rąk lub blatu, można delikatnie podsypywać je niewielką ilością mąki. Z reguły po kilku minutach takiego wyrabiania ciasto przestaje się kleić i można z niego uformować kulę, którą następnie należy pozostawić do wyrośnięcia.

Po upływie minimum dwóch godzin możemy formować naszą pizzę. Ciasto na pizzę włoską w żadnym wypadku nie powinno być wałkowane. Zabija to bowiem tak istotne w jej przygotowaniu pęcherzyki powietrza, sprawiając tym samym że ciasto po upieczeniu jest sztywne i twarde w smaku. Idealne ciasto na pizzę włoską należy po prostu delikatnie rozciągać w dłoniach, formując wybrany przez nas kształt. Odpowiednio wyrobione ciasto z pewnością nie będzie stwarzało żadnych problemów. Dowodem na to może być pizza w Domino’s Pizza, gdzie wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu ciasta w oryginalny, że jest ona idealna w smaku za każdym razem.

Zobacz także: Sekret udanej pizzy

Przygotowanie pizzy| Domino's
Posmakuj dobrego życia| Domino's Pizza
pizza na wieczór kawalerski | Domino's Pizza

Domino's Pizza

Skorzystaj z promocji

Zamów