Smak dobrego życia | Domino's Pizza
06.03.2022 3 minuty
czytania

Comfort food – czym jest? Czy pizza to comfort food?

Szalone tempo współczesnego życia sprawia, że w szczególnie stresujących sytuacjach sięgamy wspomnieniami do czasów, w których czuliśmy się bezpieczni, spokojni, a świat wydawał nam się przewidywalny.

Wracają do nas nie tylko obrazy, ale także zapachy i smaki. Są dni, w które oddalibyśmy wszystko za miskę babcinego rosołu albo kawałek maminej szarlotki. I żeby ktoś okrył nas kocem, mówiąc, że wszystko będzie dobrze. Innymi słowy: robimy wszystko, żeby znaleźć się w swojej własnej strefie komfortu, w której łatwiej zebrać myśli, uspokoić emocje i znowu mieć siłę na kolejne wyzwania. Jednym z elementów tej strefy komfortu jest comfort food. Co to takiego?

Czym jest comfort food?

Mianem comfort food określamy potrawy, które kojarzą nam się przede wszystkim z beztroskimi czasami dzieciństwa. Potrawy, na wspomnienie których nie tylko cieknie nam ślinka, ale i takie, których przygotowanie i jedzenie poprawia nam nastrój. Comfort food to dania podlane sosem sentymentów, nostalgii i poczucia bezpieczeństwa.

Comfort food to nie to samo, co superfoods (naturalne, nieprzetworzone produkty, zawierające składniki, działające wyjątkowo korzystnie na organizm), choć czasem nasze gwarantujące komfort smakołyki mogą należeć do grupy super zdrowych produktów. Jednak w ich przypadku najważniejszy jest właśnie doświadczany przez nas dobrostan: to jedzenie, które ma nam poprawić humor – nie tylko, kiedy jesteśmy głodni, ale zawsze, kiedy potrzebujemy zjeść coś dobrego po szczególnie stresującej sytuacji. Termin comfort food nie jest nowy – pojawił się w słowniku Webstera w 1977 roku, bo właśnie wtedy dowiedziono, że jedzenie można traktować jako poprawiacz nastroju i że po takie poprawiacze częściej sięgają kobiety niż mężczyźni.

Czy istnieje wegański comfort food?

Jak łatwo zauważyć, za pojęciem comfort food kryć się mogą zarówno dania kaloryczne, tłuste, słodkie i po prostu niezbyt zdrowe, jak i smakołyki, którym takich zarzutów uczynić niepodobna. Wśród poprawiaczy nastroju znajdziemy i dania, które w swoim kulinarnym raju chętnie widzieliby mięsożercy, i te, po które w okresach obniżonego nastroju sięgają wegetarianie czy weganie – także tu lista możliwych kombinacji smakowych jest nieograniczona. Trzeba mieć świadomość, że między pokoleniem rosołu, bigosu i ruskich pierogów, wyrosło pokolenie wegańskiej lazanii z orzechowym ragu i pietruszkowym beszamelem oraz kimchi. Każde z nich ma inne wspomnienia z lat szczenięcych, inne upodobania żywieniowe, inne zapatrywania na to, w jaki sposób jedzenie wpływa na poprawę nastroju. Weganie i wegetarianie bardzo dbają o to, żeby ich smakowite poprawiacze nastroju były zdrowe i wartościowe.

Wegański comfort food to burgery – ale buraczane, pankejki z komosą ryżową czy zupa bazyliowa z kluseczkami gnocchi.

Wiecie już: wszystko zależy od tego, czy nasze najlepsze smakowe skojarzenia wiążą się z dorastaniem w rodzinie mięsożerców, czy zwolenników diety roślinnej. Możliwe też, że te skojarzenia wiążą się dopiero z Waszą dorosłością, świadomą zmianą sposobu odżywiania się i grupą przyjaciół. To bez znaczenia – ważne, że comfort food to pożywienie, które jest w stanie postawić Was na nogi i przywrócić dobry nastrój. 

I jeszcze jedno, comfort food to może, ale nie musi, być gulity pleasure – wstydliwa przyjemność, oddawanie się której wzbudza poczucie winy. Comfort food może należeć do superfoods.  

Jakie potrawy zaliczają się do comfort food?

Czy można stworzyć listę dań, które – jak świat długi i szeroki – budzą pozytywne skojarzenia i zawsze poprawiają nastrój? Każda kultura ma swoje dania, które uznawane są za comfort food.

Gdybyśmy chcieli stworzyć listę polskich comfort food na pewno znalazłyby się na niej rosół i pomidorowa, pierogi, bigos, placki ziemniaczane, szarlotka czy sernik. Oczywiście każdy z nas ma swoją własna listę smakowitych poprawiaczy nastroju, o czym łatwo się przekonać, kiedy w mediach społecznościowych pada hasło: A pamiętacie swoje ulubione dania z dzieciństwa? Wpisujcie w komentarzach! I rusza lawina. Ludzie zazwyczaj zgadzają się co do rosołu i pomidorówki, ale potem zaczynają się schody. Bo jedni na swojej liście widzą zupę mleczną z makaronem i chleb ze śmietaną i cukrem, a inni paprykarz szczeciński i robiony w czasach kryzysu blok czekoladowy albo twarożek z rzodkiewką czy surówkę z marchewki i jabłka. Ilu ludzi, tyle list comfort food!

Jednym z najczęściej wymienianych przez ludzi smakołyków poprawiających nastrój jest pizza. Tak, pizzę można zaliczyć do comfort food, a jeśli przygotujemy ją ze starannie wyselekcjonowanych składników najwyższej jakości, może być ona daniem zdrowym, odżywczym i naprawdę wartościowym. Często pizza znajduje się na naszej osobistej liście comfort food, ponieważ nie tylko od lat zamawiany ją w ulubionej pizzerii i cieszymy się powtarzalnością smaku i zapachu, ale także dlatego, że nauczyliśmy się robić pizzę w domu.

Komfort delektowania się ulubioną pizzą to zawsze dobry sposób na poprawę nastroju.

Sprawdź nasze bogate menu i wybierz pizzę, która będzie mogła zasłużyć na miano Twojego comfort food>>

Domino's -smak dobrego życia
Posmakuj dobrego życia| Domino's Pizza

Domino's Pizza

Skorzystaj z promocji

Zamów