Taka radość tylko z Domino's
22.04.2022 4 minuty
czytania

Dlaczego jedzenie jest przyjemne i jak jeszcze bardziej umilić posiłek?

Kiedyś spożywanie pokarmu stanowiło przede wszystkim sposób na dostarczenie energii i dawało szansę na przetrwanie. Obecnie pełni jednak wiele dodatkowych funkcji – społecznych i psychologicznych, między innymi sprawiając nam przyjemność, poprawiając samopoczucie czy pomagając w nawiązywaniu i utrzymywaniu pozytywnych relacji międzyludzkich.

Dlaczego jedzenie jest dla nas tak przyjemne i co sprawia, że podejmujemy takie a nie inne wybory żywieniowe? Dlaczego warto umilać sobie nawet zwykły, codzienny posiłek, a nie tylko ten przy wyjątkowych okazjach?

Dlaczego jedzenie sprawia nam przyjemność?

Przyjemność jedzenia to fakt, którego raczej nikt z nas nie spróbuje podważyć. Choć oczywiście podstawową funkcją spożywania posiłków jest dostarczenie naszemu organizmowi niezbędnych do prawidłowej pracy składników odżywczych, tak naprawdę jedzenia potrzebuje nie tylko nasze ciało, ale również nasz umysł. Spożywanie posiłków stało się nieodłącznym elementem naszej tradycji i kultury, bez względu na szerokość geograficzną, w której mieszkamy. Poprzez posiłki możemy wyrazić swoje uczucia, ukoić nerwy czy nawet przekazać pewne istotne dla drugiej osoby informacje. A jak to wygląda od strony naszego organizmu? Co sprawia, że odczuwamy przyjemność z jedzenia?

Istotną rolę odgrywają tu oczywiście nasze zmysły. Zdecydowanie chętniej sięgamy po jedzenie, które na talerzu czy półmisku prezentuje się atrakcyjnie, jest kolorowe i ładnie pachnie, niż po to, które wygląda nijako i mało „apetycznie”. Przy decyzji o wyborze posiłku smak wbrew pozorom odgrywa drugoplanową rolę. Poznajemy go bowiem dopiero po spróbowaniu danej potrawy. Często nawet okazuje się, że atrakcyjny wygląd jedzenia poprawia nasze doznania smakowe. Kiedy widzimy ładnie wyglądającą potrawę, jej smak odbierany jest przez nas jako bardziej korzystny niż miałoby to miejsce, gdybyśmy ją spożywali np. z zamkniętymi oczami.

Nie zapominajmy również o tym, jakie reakcje spożywanie posiłków wywołuje w naszym organizmie. Jedząc nie tylko bowiem zaspokajamy uczucie głodu, ale także stymulujemy produkcję tzw. hormonu szczęścia, który wprowadza nas w stan spokoju i relaksacji, poprawiając nasze samopoczucie i sprawiając, że zaczynamy patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość nieco bardziej przychylnym okiem.

Hormon głodu – grelina

Jak nasz organizm daje znać, że już pora na posiłek? Odpowiedzialny za to jest między innymi hormon głodu czyli grelina. Wydzielana jest ona przez pusty żołądek (w mniejszym stopniu również dwunastnicę czy jelito czcze) i kierowana do mózgu, gdzie oddziałuje na podwzgórze i inne obszary, pobudzając nasz apetyt i dążąc do tego, by spożyta została taka ilość jedzenia, która w pełni zaspokoi potrzeby naszego organizmu. Jednocześnie grelina w pewnym stopniu odpowiada za spowolnienie metabolizmu i odkładanie się zapasów energii w postaci tkanki tłuszczowej. 

Co ciekawe, badania wykazały, że grelina w pewnym stopniu stymuluje także obszary mózgu odpowiedzialne za uczucie przyjemności, uzależnienia i zadowolenia – te same, które stymulowane są w trakcie spożywania smacznych posiłków. Jest to możliwe za sprawą swoistych dla greliny receptorów, które umieszczone są w mózgu w obszarze odpowiadającym za syntezę dopaminy – neuroprzekaźnika niezbędnego do prawidłowego odczuwania przyjemności. Z tego względu odgrywa ona rolę nie tylko w mechanizmie traktującym spożywanie posiłków jako źródło przetrwania, ale również jako źródło przyjemności.

 

Sposoby na umilenie sobie posiłku

Jak już zostało podkreślone, spożywanie posiłków to nie tylko sposób na zaspokojenie głodu, ale również istotna czynność z punktu widzenia psychologiczno-socjologicznego. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy nasze tempo życia jest wyjątkowo szybkie i kiedy codziennie musimy udźwignąć natłok obowiązków, warto umilać sobie nawet tak proste czynności jak spożywanie posiłków. Jak to zrobić? Oto kilka propozycji: 

  1. Wspólne jedzenie z bliskimi (rodziną czy przyjaciółmi) – wspólne spożywanie posiłków to obecnie jeden z najlepszych sposobów na zacieśnianie więzi międzyludzkich. Daje okazję do spokojnej rozmowy, zrelaksowania się i wsłuchania w potrzeby drugiej osoby. Bez względu na to czy będzie to rodzinne śniadanie czy romantyczna kolacja przy świecach z najbliższą osobą, warto zadbać o to, by wspólne posiłki miały miejsce jak najczęściej.
  2. Spożywanie posiłków bez bodźców zewnętrznych – by w pełni docenić przyjemność jedzenia warto zadbać o to, by w trakcie spożywania posiłków nic nas nie rozpraszało. Zrezygnujmy w tym czasie z oglądania telewizji czy przeglądania stron internetowych na telefonie, skupiając się w zamian na doznaniach smakowych.
  3. Zadbaj o odpowiedni wygląd potraw – jak już wspomnieliśmy, na to, jak odbieramy jedzenie, wpływ ma nie tylko jego smak, ale również wygląd. Warto więc zadbać o to, by ugotowane przez nas potrawy przy podaniu wyglądały estetycznie.
  4. Odpowiednia dekoracja stołu – jeżeli nawet na co dzień nie zwracamy uwagi na to, jak nakryć do stołu, warto zadbać o to przy wspólnych, rodzinnych posiłkach. Na nasze zmysły korzystnie wpływa bowiem także stylowo przygotowany stół. Obrus czy niewielki wazon ze świeżymi kwiatami dodadzą mu przytulnego, domowego charakteru, a odpowiednio dobrana zastawa zadba o spójny charakter całości. W sieci znajdziemy mnóstwo inspiracji, jak udekorować stół w prosty i niedrogi sposób.

 

Zobacz także: Wspólne spozywanie posiłków- ważny czas z rodziną i przyjaciółmi>>

Wyjście do restauracji jako miło spędzony czas

Jeżeli w kuchni nie czujemy się pewnie, a mimo to nie chcemy rezygnować ze wspólnych posiłków z bliskimi, doskonałym pomysłem jest wspólne wyjście do restauracji. Dzięki temu nie tylko w całości będziemy mogli skupić się na zacieśnianiu więzi międzyludzkich, ale także poczuć się odrobinę rozpieszczonymi, gdy ktoś nie tylko zadba o nasz posiłek, ale również odpowiednią jego oprawę. Bez względu na to czy marzy nam się spontaniczne wyjście z przyjaciółmi czy romantyczna kolacja przy świecach, doskonałą propozycją jest Dominium by Domino’s z wysokiej klasy obsługą kelnerską i pysznym jedzeniem. Stylowe wnętrza, w których skosztujemy nie tylko pizzy, ale również innych specjałów szefa kuchni (w wielu z nich jest możliwość podejrzenia pracy kucharzy na żywo!) i uprzejma, zawsze pomocna obsługa sprawią, że wyjście do restauracji będzie przyjemnością w czystej postaci.

Znajdź restaurację Domino’s Pizza w Twojej okolicy>>

Zabawa przyjaciół | Domino's Pizza
Zabawa przyjaciół | Domino's Pizza
Pizza z dodatkami | Domino's Pizza

Domino's Pizza

Skorzystaj z promocji

Zamów