W Domino's Pizza dzielimy się pizzą
27.01.2022 6 minut
czytania

Wspólne spożywanie posiłków – ważny czas z rodziną i przyjaciółmi

Jeszcze kilkanaście lat temu rodzinne spożywanie minimum jednego posiłku dziennie było standardem. Tempo współczesnego życia i natłok codziennych obowiązków sprawiają, że obecnie nawet 20% rodzin nie jada razem w ogóle!

Tymczasem różnego rodzaju badania pokazują wyraźnie, że wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków stwarza wyjątkową przestrzeń do budowania więzi i wzmacniania relacji z bliskimi. Czas przy stole to okazja do rozmawiania i planowania oraz celebrowania tego, co tu i teraz. Wspólne posiłki mają również pozytywny wpływ na sferę stricte dotyczącą jedzenia. Spożywanie posiłków w gronie bliskich umożliwia kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci oraz ułatwia poznawania i akceptowania nowych smaków.

Jaka jest rola jedzenia w codziennym życiu i dlaczego warto wspólnie jeść? Co zrobić, by wspólne posiłki miały wyjątkowy charakter?

Rola jedzenia w codziennym życiu

Jedzenie odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Obok tej oczywistej, związanej z zaspokajaniem jednej z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka, pozwala również skutecznie promować zdrowe nawyki żywieniowe, kształtować właściwe relacje z jedzeniem oraz rozszerzać dietę dzieci, wprowadzając do niej nowe produkty.

Zaspokajanie potrzeby bliskości

Spożywanie posiłków to także czas zaspokajania potrzeb społecznych związanych z przynależnością, miłością i bliskością. Wspólne siedzenie przy stole sprawia, że na chwilę się zatrzymujemy, odrywamy od codziennych obowiązków. To sytuacja, w której możemy skupić się na rozmowie, wysłuchać, jak drugiej osobie minął dzień lub tydzień, zaplanować weekend lub wakacje…

Aby wyżej wymienione potrzeby mogły być w pełni zaspokojone należy zadbać o spokojną i życzliwą atmosferę podczas posiłku. Trudne tematy zostawcie na inny czas, a menu dopasujcie do preferencji wszystkich członków rodziny tak, aby nikt nie poczuł się mniej ważny czy wręcz wykluczony z wspólnego biesiadowania. Postarajcie się podzielić pracą związaną z przygotowaniem posiłku lub… po prostu zamówcie pizzę z dowolną konfiguracją składników! Przy niej rozmowy smakują wyśmienicie i mogą toczyć się… na okrągło!

Wspólne spożywanie posiłków a rozwój dziecka

Naukowcy wskazują ponadto na wpływ rodzinnego zwyczaju wspólnego spożywania posiłków na rozwój dzieci, przede wszystkim w zakresie kompetencji językowych. Dzieci jedzące regularnie posiłki w gronie swoich bliskich dysponują bogatym słownictwem, swobodnie formułują myśli i chętnie biorą udział w rozmaitych dyskusjach.

Badacze z Harvardu twierdzą nawet, że rozmowy prowadzone podczas posiłków, będące okazją do zadawania pytań i analizowania bieżących spraw, mogą wzbogacać zasób słów dzieci i młodych ludzi skuteczniej niż czytanie! Inne badania wskazały, że regularne obiady rodzinne były jedynym wspólnym mianownikiem stypendystów National Merit Scholarshi (USA).

Służbowa kolacja lub obiad

To nie strata czasu, ale doskonała okazja do budowania pozytywnych relacji zawodowych ze współpracownikami, kontrahentami czy partnerami biznesowymi. Nawet najtrudniejsze negocjacje wydają się bowiem łatwiejsze do przeprowadzenia po pysznym jedzeniu. Wspólne biesiadowanie, firmowy piknik, ognisko czy wyjścia do restauracji, sprzyjają integracji zespołu i przekładają się na optymalizację procesów związanych z komunikacją, a w dalszej perspektywie – poprawiają efektywność pracy.

Utrwalanie tradycji rodzinnych

Wspólne spożywanie posiłków to również element tradycji realizowanych przy okazji różnego rodzaju świąt oraz rodzinnych spotkań i jubileuszy. Kolacja wigilijna, śniadanie wielkanocne, dożynki i wspólne biesiadowanie z ich okazji, urodziny, imieniny, ślub i wesele, chrzciny… Zdecydowana większość ważnych świąt i tradycyjnych obchodów związana jest z jedzeniem. Co więcej, podczas większości tych świąt i jubileuszy serwujemy konkretne rodzaje dań, od karpia zaczynając a na torcie kończąc.

Świętowanie i biesiadowanie przy stole to jednak nie tylko jedzenie i kultywowanie tradycji z nim związanych! Wspólne spożywanie posiłków sprzyja rozmowom i zacieśnianiu więzi z dalszymi członkami rodziny i nowo poznanymi partnerami naszych bliskich. Tutaj zawsze można zacząć rozmowę od pochwalenie jednego z dań, zapytania o przepis na cudowny sos czy podzielenia się sprawdzonym pomysłem na drożdżowy placek. Oczywiście to nie jest dobry moment na rozstrzyganie kwestii rodzynek w serniku, jabłka w sałatce jarzynowej czy wyższości jednego z majonezów nad innym!

W jaki sposób umilić wspólny posiłek?

Ustaliliśmy już, że wspólne spożywanie posiłków daje rodzinie wiele korzyści. Warto więc wprowadzić do codziennego życia rytuał rodzinnego jedzenia śniadania, obiadu lub kolacji. Postarajcie się wspólnie ustalić, który posiłek uda Wam się zjadać wspólnie i bez pośpiechu (najczęściej jest to kolacja), a następnie dołóżcie wszelkich starań, by przestrzegać owych ustaleń. Nie planujcie dodatkowych aktywności na ten czas i dzielcie się obowiązkami związanymi z przygotowywaniem tych posiłków!

Nie każdy rodzinny posiłek musi być taki sam! Nic nie stoi na przeszkodzie, by raz na jakiś czas zjeść śniadanie w łóżku, kolację przy świecach, a obiad… w formie rodzinnego pikniku.

Kolacja przy świecach

Romantyczna kolacja przy świecach to doskonały pomysł na posiłek zjadany z ukochaną osobą. Taką kolację można cyklicznie organizować zarówno w sprawdzonej restauracji, jak i w domu. Tutaj wszystko zależy od pomysłu pary (lub jednego z partnerów, jeśli kolacja ma być niespodzianką!) oraz Waszych możliwości. Romantyczna kolacja przy świecach w domu to dobre rozwiązanie dla rodziców małych dzieci, którym zależy na podtrzymaniu więzi i budowaniu bliskości z partnerem, ale mają trudności z załatwieniem opieki dla swoich pociech.

Kluczowym elementem każdej kolacji przy świecach są świecie, oczywiście! Poszukajcie inspiracji w sieci jak nakryć do stołu i jak udekorować stół, by spotęgować przyjemność jedzenia. W menu może się pojawić dowolne danie, które obydwoje lubicie. To może być zarówno domowa pasta, jak i wyśmienite sushi z ulubionej japońskiej restauracji, a nawet… pizza!

Śniadanie do łóżka

Podobnie jak kolacja przy świecach, romantyczne śniadanie do łóżka może być doskonałą okazją do pogłębiania relacji między dwójką partnerów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by śniadanie do łóżka miało charakter rodzinny! To świetny pomysł na rozpoczęcia rodzinnej niedzieli! Przygotowując posiłek do łóżka zadbajmy o wygodne stoliki lub dużą tacę.

W śniadaniowym menu może znaleźć się świeże pieczywo, dowolne sery, wędliny i warzywa, z których każdy skomponuje swój posiłek. W rolę sycącego śniadania doskonale wpisują się croissanty, słodkie drożdżówki, owsianki z owocami oraz gofry i naleśniki.

Piknik rodzinny w ogrodzie

Lunch, obiad lub kolacja w formie pikniku to doskonały sposób na urozmaicenie rodzinnych posiłków. Jeśli jesteście właścicielami przydomowego ogródka – Wasz piknik może mieć spontaniczny charakter. Przygotowany posiłek po prostu wynieście do ogrodu, rozsiądźcie się na kocach i delektujcie jedzeniem na świeżym powietrzu.

Zorganizowany piknik rodzinny może wymagać nieco więcej zachodu, ale zdecydowanie jest go wart! Wyposażcie się w obszerny kosz piknikowy lub praktyczną lodówkę turystyczną. Zgromadźcie wielorazowe naczynia i sztućce piknikowe, zaopatrzcie się w serwetki, mokre chusteczki i preparaty odstraszające insekty oraz zaplanujcie piknikowe menu! W Waszym koszu mogą znaleźć się klasyczne kanapki, tortille na zimno, naleśniki z różnymi nadzieniami, drożdżowe bułki na słodko lub na słono, warzywa z dipami, owoce…

Jedzenie w restauracji

Raz na jakiś czas warto wybrać się całą rodziną do restauracji! Jedzenie w restauracji to zero gotowania, zero sprzątania i maksimum przyjemności! Przygotowując się do wspólnego wyjścia do restauracji zadbajcie o odpowiednią oprawę. Zastanówcie się m.in. jak się ubrać do restauracji na obiad czy kolację, dopasowując strój do rodzaju lokalu, do którego się wybieracie oraz osób, które będą Wam towarzyszyć!

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Wam… smacznego!

Poznaj lokalizacje pizzerii Domino’s. Sprawdź, gdzie możesz smacznie zjeść nie tylko pizzę ze swoją rodziną lub przyjaciółmi>>

Spotkanie ze znajomymi | Domino's Pizza
Posmakuj dobrego życia| Domino's Pizza

Domino's Pizza

Skorzystaj z promocji

Zamów