Grupa uczących się do sesji studentów | Domino's Pizza
28.12.2022 6 minut
czytania

Jak skutecznie i szybko się uczyć? 7 sposobów

Luty to szczególny miesiąc w kalendarzu każdego studenta. To właśnie wtedy odbywa się sesja egzaminacyjna. Przeraża cię ilość materiału do opanowania i obawiasz się, że nie zdołasz przygotować się do wszystkich zaliczeń? Sesja wcale nie musi być stresująca. Poznaj 7 sprawdzonych sposobów na efektywne zapamiętywanie treści i dowiedz się, jak szybko się uczyć.

Jak szybko zapamiętać dużą ilość materiału?

Zostawianie nauki na „ostatni dzwonek” wynika z dynamiki studenckiego życia, w którym studia często łączy się z pracą zarobkową. Z badań przeprowadzonych przez „Tygodnik Gospodarczy Polski Instytut Ekonomiczny”* wynika, że aktualnie 12% młodych ludzi równocześnie studiuje i pracuje. Jeśli wykładowcy planują trudne i szczegółowe egzaminy, a Ty masz ograniczony czas na przygotowanie do sesji, podejdź do tego tematu zadaniowo i opracuj strategię działania.

To właśnie odpowiednia strategia jest kluczem do sukcesu – zerknij do kalendarza i rozplanuj naukę w taki sposób, aby nie zostawiać powtórek na ostatnią noc przed zaliczeniem. Pamiętaj, by plan uwzględniał czas na sen i dobre jedzenie, które dostarczy twojemu mózgowi energii do działania. Kiedy wciągniesz się w wir nauki, nie trać czasu na gotowanie, tylko zamów coś pysznego i sycącego. Możesz np. skorzystać z promocji na pizzę lub smakowite przystawki od Domino’s Pizza. Zanim zaczniesz, poznaj 7 sposobów, by szybko się uczyć!

1. Zaplanuj czas na… sen

Jeśli chcesz opanować dużą ilość materiału w krótkim czasie, w twoim planie dnia nie może zabraknąć czasu na sen. Podczas intensywnej nauki nocny odpoczynek jest szczególnie ważny, ponieważ to dzięki niemu mózg może w pełni zregenerować się i naprawić uszkodzenia powstałe w trakcie czuwania. Śpij 7–8 godzin na dobę, aby w trakcie nauki zachować maksimum koncentracji. Wyspany i zregenerowany mózg będzie mógł przyswoić znacznie więcej informacji.

2. Wyeliminuj „rozpraszacze”

Gdy uczysz się do sesji, może rozpraszać Cię dźwięk internetowego komunikatora, powiadomienia z social mediów, grający telewizor, a nawet odgłosy prania dochodzące z łazienki. Dla niektórych skutecznym „rozpraszaczem” staje się także bałagan. Dlatego w czasie zaplanowanym na naukę wyeliminuj wszystkie te czynniki, które odciągają twoją uwagę od książek – wyłącz telefon komórkowy, uporządkuj przestrzeń wokół siebie, a z internetu korzystaj wyłącznie w celach naukowych.

3. Notuj najważniejsze informacje na karteczkach i oklejaj nimi pokój

Zastanawiasz się, jak szybko się uczyć i zapamiętywać? Oprócz książek i notatek przygotuj małe, samoprzylepne karteczki. Zapisuj na nich najważniejsze informacje i naklejaj w miejscach, w których spędzasz najwięcej czasu – nad łóżkiem, przy biurku itd. Tym sposobem będziesz mieć wiele okazji, by utrwalać materiał do zbliżającego się egzaminu. Ta metoda jest najbardziej efektywna w przypadku osób, których atut stanowi dobra pamięć wzrokowa.

4. Powtarzaj na głos najważniejsze wiadomości 

Znasz to uczucie, kiedy podczas czytania książek myśli „odpływają” w kierunkach zupełnie niezwiązanych z tematem? Wypróbuj metodę, która polega na powtarzaniu najważniejszych fragmentów tekstu na głos. Dzięki temu łatwiej zapisują się one w pamięci, a Twój mózg pozostaje aktywny przez cały czas nauki. Taka praktyka pozytywnie wpływa także na rozumienie treści. 

5. Rób przerwy

Perspektywa nauki bez żadnej przerwy prowadzi do spadku motywacji. Jeśli planujesz przeznaczyć dzień na naukę, rób sobie krótkie przerwy na spacer lub ćwiczenia fizyczne. W ten sposób zapracowany mózg będzie miał szansę się dotlenić. Ucz się w 50-minutowych lub godzinnych sesjach. Jeśli zaplanujesz sobie wieczór z jednym odcinkiem ulubionego serialu, łatwiej będzie Ci w 100% wykorzystać czas przeznaczony na naukę. Zrób też przerwę na pyszne jedzenie – sięgnij po smakowitą pizzę lub aromatyczne chicken wings z menu Domino’s Pizza!

6. Ucz się z przyjaciółmi

Kolejnym sposobem na to, jak szybko i skutecznie się uczyć, jest zaproszenie swoich przyjaciół i wspólne powtarzanie materiału do egzaminu. Możecie umówić się, że każdy przygotuje konkretne tematy i zreferuje grupie najważniejsze wiadomości. Wtedy nauka stanie się szybsza i przyjemniejsza. Pamiętajcie o przerwach na posiłki i przygotujcie proste menu jak na imprezę w akademiku lub zamówcie ulubione danie z dostawą do domu.

7. Nie zapominaj o odpowiednim odżywianiu 

Mózg, który przyswaja wiedzę, musi otrzymać odpowiednią dawkę dobrych składników. Energia pochodzi przede wszystkim z węglowodanów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wszystkie te składniki znajdziesz w pizzy lub przekąskach z oferty Domino’s Pizza. Sprawdź też, jak przygotowywać tanie i wartościowe jedzenie na studiach, nie tylko w czasie sesji egzaminacyjnej.

Jak widać, sesja wcale nie musi być źródłem stresu – wystarczy, że opracujesz strategię działania oraz zaplanujesz czas zarówno na naukę, jak i na odpoczynek w gronie przyjaciół.

------

* https://pie.net.pl/numer-38-2022-22-wrzesnia-2022-r/ (dostęp z 11.12.2022).

Pizza Veggie Supreme Domino's Pizza
Posmakuj dobrego życia| Domino's Pizza
Frytki z polędwiczkami | Domino's Pizza

Domino's Pizza

Skorzystaj z promocji

Zamów