Ciekawostki o pizzy  | Domino's Pizza
25.09.2021 5 minut
czytania

8 ciekawostek o pizzy, o których nie miałeś pojęcia

Myślisz, że wiesz wszystko o pizzy? Przygotowaliśmy dla Ciebie 8 ciekawostek o tym daniu – przekonaj się jak bardzo jest niezwykłe!

Pizza to danie, które cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Miłośnicy tego smaku nie zawsze jednak interesują się jej historią. Czy wiedziałeś, że pizza tak naprawdę nie pochodzi z Włoch? Pieczono ją już w starożytnej Grecji, gdzie nosiła nazwę „plankuntos”. Również w starożytnym Rzymie wytwarzano ciasto drożdżowe podawane z nałożonymi na nie dodatkami, jednak rzymskie placki przypominały raczej dzisiejsze foccacie niż standardową, dzisiejszą pizzę (są one znacznie grubsze niż pizza i pieką się też zdecydowanie dłużej). Popularną dziś nazwę „pizza” przypisuje się już jednak Włochom. Zapis tej nazwy znalazł się we włoskim dokumencie z 997 r. i określał on płaski chleb. Początkowo była to potrawa dla niższych warstw społecznych, jedzona głównie z bazylią i serem. Dopiero dodatek sosu pomidorowego, który miał miejsce około XVII wieku, sprawił, że pokochały ją sfery wyższe, a pizza stała się jednym z popularniejszych dań we Włoszech.

Choć może Ci się wydawać, że wiesz o pizzy już wszystko (bo co nowego może być w daniu, które jest tak popularne?), to dzisiaj chcemy Ci pokazać, że jest wiele zaskakujących ciekawostek na jej temat.

1. Pizza najbardziej popularnym daniem na świecie

Kto raz spróbował pizzy, wie skąd jej fenomen. Kochają ją nie tylko Amerykanie (co sekundę sprzedaje się u nich 350 kawałków pizzy), ale także Polacy. Jak wynika z badań, aż 52% dań na wynos zamawianych przez Polaków to właśnie pizza. Trudno nie lubić tego dania, skoro łączy w sobie chrupkość spodu drożdżowego ciasta z rozmaitymi, soczystymi dodatkami. Jest to danie uniwersalne, które jest pewnikiem na każdym przyjęciu i które sprawdzi się jako przekąska na każdej imprezie.

2. Najszybciej zjedzona pizza

Czy wiesz, że pizzę można zjeść w 32 sekundy? Nie?  A jednak to możliwe. Czegoś takie właśnie dokonał Filipińczyk Kevin Medina, który pochłonął pizzę w 32,28 sekundy. Skąd wiadomo to tym rekordzie? Otóż miłośnicy pszennego placka co rusz biorą udział w zawodach, których celem jest pobicie rekordu Księgi Guinnessa w szybkości jedzenia pizzy. Aby jednak przystąpić do zawodów, muszą przestrzegać pewnych zasad np. jeść pizzę przy pomocy widelca i noża. Jedzona przez nich pizza nie może też ważyć mniej niż 150 gramów.  Jeśli wymienione wyżej reguły zostają spełnione, rekord jest zapisywany w najsłynniejszej Księdze świata.

Pizza Margherita Domino's

3. Najpopularniejsza pizza

Najpopularniejsza na całym świecie pizza to margherita. Jednak mało kto wie, że swoją nazwę zawdzięcza królowej Marghericie di Savoia. Podróżowała ona w 1889 r. wraz z rodziną po Włoszech i zaciekawiona życiem mieszkańców zwykłych miasteczek, chciała skonsumować najpopularniejsze dla nich danie. Na życzenie królowej piekarz Raffaele Esposito mieszkający w Neapolu, przygotował dla niej pizzę, której składnikami było to ciasto, pomidory, ser i bazylia. Władczyni była zachwycona nie tylko smakiem dania ale i kolorami. Uznała bowiem, że zawiera ono wszystkie narodowe barwy Włoch – a więc zieleń, czerwień i odcień bieli. Aby wyrazić swój zachwyt pizzą, zezwoliła na nazwanie jej od jej imienia. Odtąd ta najprostsza, a jednocześnie najbardziej wyrazista w smaku pizza, zyskała nazwę margherita.

4. Najdroższa pizza na świecie

Jedna z droższych pizzy na świecie kosztuje aż 8,5 tysiąca złotych. Zastanawiasz się, co się na niej znajduje, że jej koszt jest aż tak wielki? Otóż znajdziesz na niej płatki 24-karatowego złota, trufle, czarny kawior oraz całe mnóstwo innych dodatków, których koszty są niebagatelne. Gdzie serwują tego typu pizzę? Na Manhattanie. Myślisz, że ceny tej pizzy nie da się przebić? A jednak tak. Dokonali tego nowojorscy kucharze, którzy w 2017 r. upiekli pizzę za 2700 dolarów.

5. Najdłuższa pizza

Najdłuższa pizza na świecie upieczona została w Krakowie w 2010 r. Jej pieczenie zajęło dobę, a wyrabianie całą noc. W przygotowaniu pizzy wzięło udział 200 kucharzy, a finalna długość placka wyniosła 1 kilometr, 10 metrów i 28 centymetrów. Do jej przygotowania użyto niezwykle dużej liczby składników, bo aż 3 i pół ton mąki, 1500 litrów sosu pomidorowego, 2 ton mozzarelli, 600 kg pieczarek. Po upieczeniu pizzy i zmierzeniu jej w celu wpisania do Księgi Guinnessa, rozdano ciasto wszystkim chętnym obserwatorom. Niestety, polski rekord został pobity w 2017 r, kiedy to Amerykanie ze stanu Kalifornia, z miasta Fontana upiekli placek mierzący 1930 metrów. Przygotowało ją około 100 osób, a pieczona była przez 14 godzin.

6. Pizza za 10 000 Bitcoinów

Czy kupienie pizzy za wirtualną walutę w postaci bitcoinów może wzbudzić sensację i to po 11 latach? Pewnie. Szczególnie wtedy, kiedy wartość takiej pizzy w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze wyniesie 360 milionów dolarów. Skąd taka suma? Otóż w 2010 r. kiedy dopiero kształtował się rynek cyfrowych walut, nikt nie mógł się spodziewać, że ich cena tak wzrośnie. W związku z tym zbierający wirtualne „monety” programista Laszlo Hanyecz wymienił je na 2 smaczne pizze. Nie spodziewał się tylko, że po 11 latach mógłby kupić sobie całą sieć takich pizzerii…

Pizza Pepperoni Domino's

7. Najdalszy dowóz pizzy

Choć właściciele pizzerii starają się jak najbardziej skracać czas dostawy pizzy, nie zawsze się to udaje. Tak było w przypadku pizzy zamówionej w Londynie, która miała trafić do odbiorców w Melbourne w… Australii. Dostawca pizzy miał nie lada wyzwanie, ale udało mu się w końcu dostarczyć danie po 2 dniach. Podobno wciąż było smaczne.

Czas dostawy pizzy jest niezwykle ważny, jeśli chce się otrzymać danie ciepłe, świeże, z chrupiącym spodem i aromatycznymi, soczystymi dodatkami. Dlatego przy wyborze pizzerii warto zwracać uwagę na gwarantowany przez właścicieli czas dostawy. W przypadku sieci Domino’s pizza jest to jedynie 30 minut (i jest to czas maksymalny, pizza może znaleźć się w domu klienta znacznie szybciej). Drugim aspektem, który przemawia za wyborem Domino’s jest różnorodne menu, w którym danie dla siebie znajdą zarówno mięsożercy, jak i wegetarianie, miłośnicy ostrych przypraw oraz łagodnych smaków.

8. Lokale Domino’s na całym świecie – ciekawostki

Pizzerie Domino’s prowadzone są w różnych krajach, na całym świecie. I choć przyświeca im podobna myśl, lokale urządzane są podobnie, to każda z placówek może pochwalić się czymś niepowtarzalnym i oryginalnym pod kątem składników. I tak na przykład w Brazylii można spróbować pizzy z dodatkiem czekoladowych granulek. Z kolei w Maroko – otrzymać pizzę w kształcie prostokąta. W Australii można przebierać aż w 8 rodzajach ciasta, a w Rosji dostać rybną pizzę m.in. ze śledziem serwowanym na zimno.

 

Ciekawostki o pizzy Domino's
Dominos Pizza-8-ciekawostek o pizzy
Dominos Toscana

Domino's Pizza

banner promo

Skorzystaj z promocji

Zamów